Choroba Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem tarczycy. Podłoże tej choroby dotyczy układu immunoligicznego, który odpowiedzialny jest za powstawanie przeciwciał. W wyniku nieprawidłowego pobudzenia powstają przeciwciała działające przeciwko gruczołowi tarczycy.
Zachorowanie na chorobę Hashimoto związane jest niedoczynnością tarczycy, która odpowiada za zmniejszoną produkcję hormonów. Charakterystycznymi objawami niedoczynności jest: zły nastrój, ,przyrost masy ciała, problemy z pamięcią i koncentracją, zmęczenie oraz problemy z miesiączkowaniem. W przypadku występowania, któregoś z objawów niezbędne jest skonsultowanie z lekarzem i wykonanie niezbędnych badań.
W przypadku chorób tarczycy ważną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego warto przywiązać szczególną uwagę do systematycznych badań hormonów tarczycy. Dotyczy to w szczególności osób, które znajdują się grupie ryzyka. Głównym czynnikiem jest tutaj wykrycie przypadków zachorowania w rodzinie, ponieważ zapalenie tarczycy jest jedną z chorób rodzinnych.
Istotne jest również wykonanie badania usg tarczycy. Warszawa, Wrocław oraz inne miasta to lokalizacje, w których działają gabinety medyczne, w którym możemy wykonać badanie pozwalające sprawdzić rozmiary tarczycy. Ponadto badanie usg umożliwia sprawdzenie występowania pozapalnych guzków i zmian. Innym badaniem uzupełniającym jest biopsja igłowa, która ma za zadanie ocenę charakteru występujących guzków i zmian w tarczycy.
Na chorobę Hashimoto nie ma skutecznego sposobu leczenia. Pozostaje jedynie leczenie niedoczynności tarczycy polegające na unormowaniu poziomu hormonów, których produkcja została ograniczona. Sprawdza się tutaj Lewotyroksyna, której działanie jest zbliżone do hormonów produkowanych przez tarczycę. Obecnie leczenie niedoboru hormonów wymaga leczenia przez całe życie.