Biura projektowe oferują rozmaite projekty domów. Swoje wymarzone nieruchomości znajdą tam zarówno miłośnicy tradycji, jak i nowoczesnych rozwiązań. Są też takie, które łączą oba style architektury. Na jaki się zdecydować? Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim indywidualne preferencje i gust.
Nowoczesny projekt domu
Domy nowoczesne wybierane są najczęściej przez osoby, które lubią duże przestrzenie i tak naprawdę minimalizm. To głównie proste, przeszklone bryły, które idealnie nadają się do budowy na dużych działkach. Nowoczesny dom jest przeważnie jasny, z dostępem do sporej ilości światła. Spore okna, przesuwne drzwi na ogród z salonu, wręcz panoramiczne przeszklenia to główne atuty takiej nieruchomości. Dachy są z reguły proste, rzadko kiedy pokryte tradycyjną dachówką. Cała elewacja pozbawiona jest elementów dekoracyjnych, zazwyczaj jest w jednym, stonowanym odcieniu.
Co ciekawe, projekty nowoczesnych domów są z reguły dużo tańsze, bo i ich budowa nie przewiduje wielkich wydatków. Konstrukcja jest prosta, bryła ma plan po prostu prostokąta, jest pozbawiona udziwnień. Taki optymalny kształt daje za to wiele możliwości, jeśli chodzi o kwestie wykończenia wnętrz nieruchomości. Warto tutaj jednak zapoznać się wizją jaką posiada architekt. Suwałki, Białystok podobnie jak inne miasta są miejscami, w których możemy zasięgnąć opinii specjalisty, który zajmuje się przygotowywaniem projektów nowoczesnych nieruchomości. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli dostosować projekt domu do naszych potrzeb i oczekiwań.
Nowoczesne domy mają zazwyczaj większy metraż. Z reguły to bryły o powierzchni około 150 metrów kwadratowych. Aranżacja jest za to minimalistyczna i ekologiczna. We wnętrzach pojawia się na przykład sporo drewna, które jest przecież najstarszym budulcem. Widać tutaj wyraźnie, że nawet przy innowacyjnych rozwiązaniach wykorzystuje się stare, tradycyjne metody. Warto też zauważyć, że nowoczesne domy są przeważnie energooszczędne. To tzw. domy pasywne o ponadczasowej estetyce.
Domy tradycyjne
Również domy tradycyjne znajdują nadal swoich zwolenników. Te, są dużo bardziej przytulne, łatwiej stworzyć w nich „ciepło domowego ogniska”. To domy dekorowane w danym stylu. Posiadają spadziste dachy, są zazwyczaj wielopiętrowe. Okna są standardowych rozmiarów, w całej bryle jest znacznie mniej przeszkleń. Zwraca się uwagę na dach, który może stanowić wręcz element dekoracyjny. Również elewacja jest w tym przypadku dużo bardziej urozmaicona. Rezygnuje się ze stonowanych kolorów na rzecz rozmaitych barw. Ściany dekoruje się różnymi materiałami, odchodzi się od tzw. surowości. Dodaje się rozality, wykusze czy podcienie. Przed wejściem znajdziemy filary, a pierwszym pomieszczeniem w domu jest zazwyczaj wiatrołap. Same pokoje są mniejsze, nie jest w nich tak jasno ani minimalistycznie. Raczej ciepło i przytulnie. Widać tu gust i upodobania domowników. Centralny punkt domu stanowi kuchnia oraz pomieszczenie z kominkiem. Domy tradycyjne są nieco mniejsze, ich powierzchnia nie przekracza najczęściej 140 metrów kwadratowych.
Wybierając dom, najlepiej jest znaleźć „złoty środek”. Zarówno pod względem funkcjonalności domu, jak i jego estetyki. Warto wybierać standardowe projekty, które są zawsze „na czasie”. Te wymyślne mogą już za kilka lat stać się po prostu kiczowate. Pamiętajmy również, że projekt domu ma pasować architektonicznie do całego otoczenia. Weźmy pod uwagę plany zagospodarowania i domy sąsiadów. Nie zepsujmy klimatu danego miejsca.