Wielu rodzicom sen z powiek spędza niekończący się problem z przewlekłym katarem u dzieci. Okres przedszkolny sprzyja częstym infekcjom górnych dróg oddechowych, jednak nie zawsze jest to główna przyczyna kataru.
Katar.. skąd się bierze, jaka jest przyczyna?
Katar, czyli nieżyt nosa połączony z obrzękiem śluzówek, który jest spowodowany najczęściej infekcjami wirusowymi bądź bakteryjnymi. W tych przypadkach obok kataru zazwyczaj pojawia się ból gardła, kaszel, a nawet podwyższona temperatura. Sam katar często rozpoczyna się od fazy płynnej, a następnie przechodzi w gęstą i zabarwioną wydzielinę.
Inny problem stanowi przewlekły katar, który nie jest związany z ostrą infekcją, a utrzymuje się dłuższy czas, powodując dodatkowe objawy takie jak kaszel z odkrztuszaniem flegmy czy też zaburzenia snu. Zazwyczaj nie pomaga zastosowanie leków i preparatów na zwalczenie kataru, albo pomaga to tylko czasowo. Główne przyczyny przewlekłego nieżytu nosa niezwiązane z ostrą infekcja to np.: przyczyny laryngologiczne (m.in. przerost migdałka gardłowego lub podniebiennych, stany zapalne zatok), alergie wziewne lub pokarmowe, a czasami ciało obce w jamie nosowej. Katar sienny, czyli związany z alergią najłatwiej rozpoznać, gdyż zazwyczaj jest to wodnista wydzielina z towarzyszącym świądem nosa, kichaniem oraz zaczerwienieniem i łzawieniem oczu.
Gdy nieżyt nosa u dziecka jest przewlekły i doraźne leki nie przynoszą ulgi lub jest on nawracający, warto skonsultować się z lekarzem. Na początek najlepiej wybrać się do pediatry. Jest to lekarz specjalizujący się w profilaktyce i leczeniu chorób dzieci jak i młodzieży do 18 roku życia. Taka konsultacja jest potrzebna ze względu na to, że bez odpowiedniej diagnozy pozbycie się kataru będzie znacznie utrudnione, a nawet nieraz niemożliwe. Po ustaleniu możliwej przyczyny występowania dolegliwości lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie lub skierować na dalszą diagnostykę do innych specjalistów np. laryngologa, alergologa, dlatego też bardzo ważne, aby udać się na wizytę do dobrego pediatry.
Dobry pediatra Poznań – lekarz pediatra Poznań – prywatny pediatra Poznań
Wybór dobrego lekarza dla dziecka może być sporym wyzwaniem dla rodziców. W Poznaniu jak i innych miastach jest wielu specjalistów, dlatego też podjęcie decyzji nie jest łatwe. Najważniejsze aspekty przy wyborze lekarza to m.in.:
- opinie na temat lekarza, podejście do dziecka
- lokalizacja, w której przyjmuje (Pediatra Poznan, Pediatra Jeżyce, Pediatra Grunwald)
- czas oczekiwania na wizytę.
W tym przypadku warto pamiętać o możliwości skorzystania z prywatnych wizyt.