wózki masztowe

Wózki specjalistyczne – do jakich zadań są przygotowywane?

Wśród wózków magazynowych sporą popularnością cieszą się tak zwane modele specjalistyczne, które wybierane są specjalnie do konkretnych, często ciężkich, zadań. Warto więc sprawdzić, jakie dokładnie sprzęty można znaleźć na rynku i do czego zostały one przystosowane.

Jak wiadomo, wózki magazynowe występuje na rynku w wielu niezwykle zróżnicowanych odmianach. Zazwyczaj wyróżniają się one specjalnie dobieranymi parametrami technicznymi albo dość niecodzienną budową, dzięki której są w stanie wykonywać specjalne zadania. To właśnie ta ostatnia kwestia często odróżnia wózki specjalistyczne od pozostałych. Ich wybór przeważnie przebiega nieco inaczej.

Jakie wózki specjalistyczne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na początek warto przedstawić konkretne modele tych urządzeń, co pozwoli nam mniej więcej określić, o jakich urządzeniach mówimy. W kategorii wózków specjalistycznych znajdziemy więc:

wózki do kegów – czyli specjalnego typu beczek, najczęściej wykorzystywanych do przechowywania piwa lub innych napojów. Koła do wózka tego typu zazwyczaj są dość duże i grube. Sam wózek  jest natomiast wysoki,

  • wózki do opon – jak można się domyślić, służą do przewozu opon. Zadanie ułatwiają specjalne uchwyty, które stabilizują opony,
  • wózki do butli z wodą – dzięki dodatkowemu systemu montażowemu lub odpowiednio przystosowanym stopniom, zapewniają sprawny przewóz dużych butli i galonów,
  • wózki ogrodowe – stosowane podczas realizacji typowych prac porządkowych, a także do przewożenia rozmaitego sprzętu ogrodowego,
  • wózki do ciężkich maszyn – specjalistyczne urządzenia, które w żaden sposób nie przypominają standardowych wózków magazynowych. Przeważnie są płaskie, wyróżniają się przy tym ogromnym udźwigiem. Pozwalają na przewóz maszyn o wadze nawet do 20 ton.

Kategoria wózków specjalistycznych jest bardzo rozbudowana, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu poszczególnych modeli. Szczególnie istotne będą oczywiście poszczególne parametry techniczne. Mowa tu głównie o maksymalnym obciążeniu, a także wymiarach wózków. Nie bez znaczenia są też koła. Powinny zostać wykonane z materiału, który ułatwia realizację wspomnianych zadań. Niezależnie od tego, czy będą to kółka przemysłowe, wyróżniające się wzmocnioną budową, czy też modele przystosowane do jazdy w trudnym terenie.

Zakup właściwego wózka specjalistycznego znacząco ułatwia internet. Zapewnia on bowiem dostęp do wielu opinii innych, zadowolonych (lub nie) klientów. Często dzielą się oni swoimi doświadczeniami z obsługi poszczególnych sprzętów. Także z tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *