Podstawą funkcjonowania każdej działalności gospodarczej jest generowanie jak największych zysków przy minimalizacji kosztów. Okazuje się, że przez lata rozwoju firm, specjaliści opracowali multum modeli zarządzania, zgodnie z którymi udaje się osiągać pełny sukces. Jedną z kluczowych strategii, dzięki której przedsiębiorstwo może oszczędzać pieniądze, jest Lean. Jej prekursorem jest Toyota, która przecież osiągnęła globalny sukces. Z całą pewnością warto się na niej wzorować.
Filozofia Lean Manufacturing, bo o niej mowa została po raz pierwszy wdrożona przez kadrę zarządzającą działem produkcyjnym w Toyocie. Ta znacznie różniła się niemal w każdym aspekcie od tradycyjnego pojmowania strategii produkcyjnej. Kluczowym czynnikiem, dzięki któremu możliwa jest optymalizacja procesu produkcji, jest tutaj redukcja zapasów. Chodzi o to, by nie magazynować, ale czerpać na bieżąco z zapasów przedsiębiorstwa. Nie należy też produkować nadwyżek produktów, ale dokładnie tyle, ile wskazuje rzeczywiste zapotrzebowanie rynku.
Ale to nie wszystko. Lean angażuje w program oszczędnościowy także cały personel. Metoda ta ma jednak rację bytu w sytuacji, w której zaangażowany zostanie każdy pracownik firmy, bez względu na zajmowane stanowisko. Zgodnie ze strategią minimalizacji kosztów produkcyjnych działać ma więc nie tylko personel zarządzający, ale dosłownie każdy zatrudniony, od sprzątaczki po kierownika. Lean to system, który sprawnie działa tylko wtedy, gdy wdrożony zostaje na każdym etapie produkcji.
Doskonalenie procesów produkcyjnych przebiega poprzez standaryzację pracy. Każdy pracownik ma wykonywać dokładnie powierzone mu zadania. Nie może być obarczony zbyt dużą ilością różnych obowiązków, nie może też mieć przestojów w pracy. Wykonywane prace mają być nie tylko zgodne z jego kwalifikacjami, doświadczeniem czy umiejętnościami, ale również jego zainteresowaniem, ponieważ tylko wtedy motywacja osoby zatrudnionej jest na wysokim poziomie.
Lean polega na uproszczaniu wykonywanych obowiązków, na minimalizacji czynników zbędnych oraz eliminacji wynikających z tego tytułu marnotrawstw. Optymalizacja procesów produkcyjnych przyczynia się w efekcie do skracania czasu tworzenia wyrobów i sukcesów na finalnej linii produkcyjnej.
Twórcy filozofii Lean twierdzili, że marnotrawstwo można niwelować poprzez usunięcie z działów niepotrzebnych elementów. Okazuje się, że oszczędności w budżecie firmy mogą być generowane nie tylko poprzez redukcję zatrudnienia, ale też eliminację zbędnych elementów, takich jak:
– korzystanie ze sprzętów słabej jakości bądź z usterkami,
– nieodpowiednia organizacja pracy,
– pracownicy na nieodpowiednich stanowiskach pracy,
– zapasy,
– niedostosowanie produktów do potrzeb ostatecznych klientów.