Na masaż relaksacyjny można wybrać się do gabinetu kosmetycznego, kliniki SPA czy gabinetu fizjoterapeutycznego. Jeśli zna się odpowiednią technikę jego wykonywania, z powodzeniem można go wykonywać również w warunkach domowych. Jak sama nazwa wskazuje, masaż ten służy relaksacji i to nie tylko ciała, ale również duszy. Kojarzy się z odprężeniem, jest idealny jako środek uspokajający po całym dniu spędzonym w dużym stresie.
W czasach, w których ciągle gdzieś się śpieszymy, żyjemy na pełnych obrotach bez chwili odpoczynku, w dobie, która przynosi więcej zmartwień i stresu niż pozytywnych wrażeń, relaksacyjny masaż poszczególnych partii ciała może okazać się prawdziwym zbawieniem. Działa nie tylko na sferę fizyczną, ale również psychosomatyczną ludzkiego organizmu.
Oferty gabinetów masaży dotyczą dzisiaj masaży relaksacyjnych różnego rodzaju. Można wybierać te, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania i potrzeby. Można wybierać spośród wielu typów masażu poprzez dotyk, bo żaden z nich nie jest leczniczy. W przypadku masażu relaksacyjnego nie pojawia się ryzyko spowodowania uszkodzeń ciała, jest więc idealny dla każdego.
Jak przeprowadzać masaż relaksacyjny?
Najczęściej wykorzystywana technika tego rodzaju masażu wykorzystuje dotyk poprzez delikatny ucisk, ugniatanie, muskanie bądź głaskanie. Taki masaż nigdy nie powoduje bólu ani dyskomfortu, zawsze jest bezpieczny i łagodny. Co ciekawe, można go realizować w pozycji leżącej bądź siedzącej. Może być wykonywany na każdej części ciała. Masaż relaksacyjny czerpie wiele z masażu klasycznego – typowe są powolne ruchy i rozcieranie skóry, dzięki czemu obniżane zostaje napięcie mięśni oraz nerwów. Masaż relaksacyjny nie zakłada energicznych czy szybkich ruchów. Jest spokojny i trwa dosyć długo – najlepsze efekty osiąga się podczas zabiegu, który trwa minimum 45 minut.
Warto zaznaczyć, że w Polsce stają się coraz bardziej popularne nietypowe techniki masażu relaksacyjnego. Przykładem może być masaż stemplami ziołowymi, masaż gorącymi kamieniami, masaż świecą, masaż Ma Uri z wykorzystaniem elementów tańca czy masaż aromaterapeutyczny z wykorzystaniem olejków.
Dodatkowe czynniki wpływające na relaksację
Chyba nikt nie wyobraża sobie masażu relaksacyjnego bez użycia olejków eterycznych. Najczęściej wykorzystuje się olej arganowy, migdałowy, geraniowy, z dzikiej róży, jojoba, kokosowy czy pomarańczowy. Niektóre z nich wykazują również dodatkowe działanie – na przykład geraniowy doskonale walczy z cellulitem.
Masaż relaksacyjny przyniesie pożądany efekt, kiedy jest wykonywany w odpowiedniej atmosferze. Światło pozostaje zazwyczaj przygaszone, zapalane są jedynie świece. Z głośników słychać spokojną muzykę, która będzie dodatkowo odprężać. Osoba, która korzysta z takiego masażu, musi mieć warunki do tego, by całkowicie się rozluźnić. Jakiekolwiek czynniki rozpraszające nie będą wpływać korzystnie. Masaż wykonywany jest w pomieszczeniach ciepłych, do których nie mają dostępu osoby trzecie. Warunkiem jest również całkowity brak innych odgłosów, dopuszczalna jest jedynie relaksacyjna muzyka.