dezynfekcja pomieszczeń

Koronawirus na papierze – czy dokumenty mogą zarażać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że koronawirus może rozprzestrzeniać się między innymi na banknotach. To właśnie dlatego zalecane są płatności kartą. Okazuje się jednak, że nie tylko pieniądze stanowią dla nas zagrożenie w zakresie możliwości zarażenia się koronawirusem. Pod uwagę trzeba wziąć również wszelakie dokumenty w formie papierowej. Wirus, który wywołuje niebezpieczną na zdrowia, a nawet życia chorobę COVID-19 niestety utrzymuje się na takiej strukturze.

Koronawirus na dokumentach papierowych

Koronawirus na papierze może przetrwać do trzech dni. Tyle wystarczy, by mogło zarazić się nim ogrom ludzi. Weźmy pod uwagę chociażby przesyłki pocztowe. Koperty dotykają pracownicy sortowni, listonosz, dopiero później ostateczny adresat. Podobnie jest w przypadku przepływu dokumentów w strukturach firmy, zanim trafią do konkretnej osoby, nierzadko przechodzą najpierw przez różne działy.

Jak minimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem w przypadku kontaktu z dokumentami papierowymi?

Zaleca się, że przeglądanie dokumentów papierowych odbywało się tylko przy wykorzystaniu jednorazowych rękawiczek. Jeśli takie nie są dostępne, natychmiast po dotknięciu papieru należy dokładnie zdezynfekować dłonie. Warto także przypomnieć, by nie dotykać potencjalnie skażoną dłonią twarzy, szczególnie okolic ust, nosa i oczu.

Specjaliści mówią również o możliwości przeprowadzania kwarantanny dokumentów. Taka powinna odbywać się przez co najmniej 48 godzin. Znacznie zmniejsza to ryzyko zarażenia się koronawirusem poprzez zainfekowany papier.

Coraz częściej wprowadza się także nowe standardy, dzięki którym koronawirus może być zwalczany wraz z innymi niekorzystnymi bakteriami, wirusami, roztoczami, grzybami czy pleśnią. W tym celu świetnie sprawdza się na przykład ozonowanie dokumentów. Ozon w czystej postaci eliminuje czynniki ryzyka. Jest też w pełni bezpieczny dla samych dokumentów, jak i ludzi oraz zwierząt. Taka dezynfekcja biur może odbywać się często, nawet każdego dnia.

Pamiętajmy, by w dobie pandemii koronawirusa zachowywać szczególne środki bezpieczeństwa i higieny. Kwarantanna dokumentów czy ozonowanie nie daje całkowitej gwarancji ochrony i eliminacji wirusa, natomiast z całą pewnością pomaga zachować optymalne bezpieczeństwo i minimalizuje rozprzestrzenianie się nie tylko COVID-19, ale i innych groźnych wirusów, bakterii oraz toksyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *