badania laboratoryjne poznań

Grzybica układu pokarmowego- jak ją zbadać?

Grzybica układu pokarmowego zwana również kandydozą powodowana jest przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida Albicans. Grzyby te w normalnych warunkach są obecne w jelitach, ale w niewielkiej ilości, która nie powoduje żadnych objawów. Dopiero kiedy dojdzie do ich nadmiernego wzrostu mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości z układu pokarmowego , które często są niespecyficzne. Jak sprawdzić czy za objawami stoi grzybica? Do tego potrzebna jest odpowiednia diagnostyka.

Grzybica- gdzie i kiedy się pojawia?

Grzybica, powszechnie nazywana kandydozą jest to przerost grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida Albicans. W  normalnych warunkach grzyby te są obecne w jelitach, ale ich ilość regulowana jest przez bakterie prozdrowotne. W przypadku kiedy dojdzie do zachwiania tej  równowagi, w wyniku np. toczącego się stanu chorobowego, przyjmowania leków, dochodzi do przerostu grzybów. Na grzybice najbardziej narażone są osoby o obniżonej odporności, np. po antybiotykoterapii, chemioterapii, z chorobami układu immunologicznego, np. w AIDS. Grzybica może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, jamy ustanej, przełyku, jelit.

Objawy grzybicy układu pokarmowego

Kandydoza to niespecyficzne objawy, które mogą się różnić ze względu na odciek przewodu pokarmowego objęty przerostem grzybów. Do najpowszechniej występujących objawów zalicza się:

  • Ból brzucha, wzdęcia, gazy
  • Biegunki lub zaparcia
  • Nudności i wymioty, zgaga
  • Wzrost lub spadek masy ciała
  • Biały nalot w jamie ustnej
  • Nieprzyjemny zapach z ust
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego
  • Swędzenie i zmiany skórne w okolicach odbytu.

Ze względu na to że objawy te są często spotykane w przypadku innych jednostek chorobowych. Pacjent trafiając do lekarza zazwyczaj nie ma postawionej diagnozy od razu. Do tego wymagane są odpowiednie badania.

Jak można zbadać grzybicę?

W przypadku podejrzenia grzybicy zazwyczaj pacjent kierowany jest do gastrologa, który zleca odpowiednie badania. Grzybica jamy ustnej możliwa jest do zdiagnozowania gołym okiem, gdyż charakteryzuje się białymi nalotami. Jednak powinna być potwierdzona posiewem wymazu z jamy ustnej, w celu ustalenia, jakie grzyby się namnożyły oraz jaka jest ich ilość. Podejrzenie grzybicy dalszego odcinka przewodu pokarmowego wymaga użycie innych metod diagnostycznych inwazyjnych w tym gastroskopia lub kolonoskopia z pobraniem wycinków do analizy lub nieinwazyjne badanie stolca pod kątem obecności i ilości grzybów.

Czy to na pewno grzybica?- Inne badania kału

Nie zawsze wykonane badania wskazują występowanie grzybicy, a objawy nadal się utrzymują. Wtedy na pomoc powinny przyjść inne badania kału. Jest to dość wygoda, prosta w wykonaniu metoda diagnostyczna, przede wszystkim nieinwazyjna. Z tego też względu w celach diagnostycznych często przed inwazyjnymi badaniami wykonuje się właśnie takie badanie kału u dziecka. W przypadku problemów z górnym odcinkiem układu pokarmowego można sprawdzić obecność Helicobacter pyloiri, badanie to wykonywane jest również z kału. Jeśli problem dotyczy bardziej dolnego odcinka przewodu pokarmowego, objawia się biegunkami, wzdęciami czy bólem brzucha warto wykonać badanie kału na pasożyty lub badanie kału na obecność krwi utajonej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *