Dur brzuszny, choroba znana również jako tyfus, jest jedną z chorób zakaźnych. Rozwija się przede wszystkim w krajach cywilizowanych, ale mało rozwiniętych. W tych, w których brakuje podstawowych standardów higieny. Warto wiedzieć więcej o tej chorobie, ponieważ nieleczona, może mieć poważne konsekwencje. To poradnik przede wszystkim dla tych, którzy wybierają się w odległe zakątki świata, w których dur brzuszny jest chorobą powszechną.
Gdzie występuje dur brzuszny?
Czy wiesz, że na całym świecie na dur brzuszny choruje każdego roku prawie 22 miliony osób? Nawet 500 tysięcy z nich niestety umiera.
Tak naprawdę durem brzusznym zarazić się można na całym świecie, ale wyróżnić można niektóre rejony, których choroba ta występuje znacząco częściej. To między innymi Azja Południowa, a więc Indie czy Nepal oraz cała Afryka.
Jak dochodzi do zarażenia?
Durem brzusznym zarazić się można drogą pokarmową. Najczęściej poprzez zainfekowaną wodę oraz żywność. Do zarażenia dochodzi również poprzez kontakt z nosicielem tej choroby.
Zwiększone czynniki ryzyka
Czujność powinni zachować turyści, którzy wybierają się do krajów afrykańskich oraz azjatyckich. Co ważne, na dur brzuszny częściej zapadają kobiety oraz osoby o zmniejszonej odporności. Większe ryzyko zachorowalności zauważa się także u osób starszych i tych, którzy cierpią z powodu schorzeń pęcherzyka żółciowego.
Jak rozpoznać chorobę?
Objawy zakażenia są typowe. Kiedy bakterie Salmonelli Typhi przedostaną się do jelit (w czasie od kilku dni do kilku tygodni od zarażenia), doprowadzają do prawdziwego spustoszenia. Pacjent odczuwa ból brzucha, ogólne osłabienie i ból mięśni. Ma wysoką gorączkę, suchy kaszel – choroba może nieco przypominać grypę.
Pojawiają się nudności oraz zaparcia, a później biegunka. Chory jest apatyczny, cierpi na bezsenność i bóle głowy. U niektórych pojawia się również wysypka na skórze w postaci różowych plam. Takie objawy mogą występować nawet kilka tygodni.
Jak zdiagnozować dur brzuszny?
Aby medyk mógł w 100% rozpoznać dur brzuszny, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Do takich zaliczają się badania mikrobiologiczne – posiew z krwi, posiew moczu, posiew kału, posiew szpiku kostnego. Jeśli u chorego występują już pierwsze powikłania, konieczne staje się wykonanie również posiewu płynu mózgowo-rdzeniowego oraz posiewu aspiratorów dwunastniczych.
Czy da się zapobiegać chorobie?
Nie zawsze zachowanie pełnej sterylności i odpowiedniej higieny daje pewność zdrowia. Powinni o tym wiedzieć przede wszystkim turyści, którzy wybierają się w regiony, w których chorobą powszechną jest dur brzuszny. Szczepionka jest tak naprawdę jedynym skutecznym środkiem zapobiegawczym.
Mówi o tym medycyna podróży, z którą zapoznać powinni się wszyscy, którzy planują podróż do Afryki czy Azji Południowej.
Należy pamiętać, że szczepienie odbywa się w seriach, a ostatni etap powinien odbyć się co najmniej na tydzień przed wyjazdem. Warto więc odwiedzić placówkę, która prowadzi medycynę podróży odpowiednio wcześniej.