Przeciążenia i urazy stawów kolanowych to najczęściej diagnozowane przypadki ortopedyczne. Dotyczą nie tylko sportowców czy osoby nadmiernie aktywne fizycznie. Konieczność pomocy lekarskiej w zakresie ortopedii dotyczy też seniorów, bo przecież kości i stawy starzeją się naturalnie, doprowadzając nierzadko do zwyrodnień. Takie problemy bardzo często dotykają też osoby z nadwagą albo otyłością, bo przecież kolana muszą utrzymywać ciężar całego ciała.
Jednym z najczęściej wykonywanych, a przy tym najmniej inwazyjnym badaniem, podczas którego udaje się ocenić stan stanu kolanowego i jednocześnie przeprowadzić zabieg leczniczy jest artroskopia kolana. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym, prowadzając przez niewielkie nacięcie specjalną sondę z kamerą. To ona pozwala ocenić stan kolana z ogromną precyzją, bez konieczności „otwierania” całego kolana poprzez inwazyjną operację.
Artroskopia kolana cieszy się tak ogromną popularnością z kilku względów. Przede wszystkim pozwala na szczegółową diagnostykę, a całość przeprowadzana jest przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa pacjenta. To metoda nieinwazyjna, która nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Często zdarza się, że nie jest potrzebna nawet rehabilitacja po artroskopii kolana, a jedynie krótka rekonwalescencja po zabiegu. Z całą pewnością jest to dzisiaj jedna z lepszych i najbardziej zaawansowanych metod diagnostyki urazów ortopedycznych w obrębie stawu kolanowego.