W mediach oraz w sieci często spotykamy się z informacją o atakach hackerskich na komputery i związanych z tym zagrożeniach. Jak temu zapobiec aby nasze dane były bezpieczne?
Kluczowe pytanie dla osób posiadający komputery, które korzystają z różnych dostępnych połączeń sieci WIFI w miejscach publicznych. Stwarza to zagrożenie dla komputera z jakiego korzystamy stwarzającym tym samym furtkę dla niebezpiecznego oprogramowania usiłującego mieć dostęp do danych z naszego komputera. Dzieje się tak z braku prawidłowych zabezpieczeń oraz z faktu wzrostu użytkowników na dużą skalę.
Jak chronić swój komputer?
Jest pytaniem często spotykanym na forach wielotematycznych oraz czasopismach z branży IT. Jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które trzeba bez względnie przestrzegać. Pierwszą zasadą odpowiadającą za stworzenie fundamentu bezpieczeństwa jest aktualny system operacyjny z jakiego korzystamy. Ponieważ aktualizacje wydawane przez przez twórców systemów operacyjnych nie są stworzone w celu irytowania użytkowników. Natomiast w celu zlikwidowania dziur m.in. w wbudowanych zabezpieczeniach systemu z jakiego korzystamy.
Gdy system jest aktualny pozostaje przejrzeć czy zabezpieczenia są włączone oraz pod kątem występowania zagrożeń w postaci podejrzanych plików o występowanie wirusa lub innego szkodliwego oprogramowania. Jeśli to zrobiliśmy możemy śmiało przejść do instalacji oprogramowania antywirusowego, które będzie stanowić przeszkodę dla popularnych zagrożeń czyhających na nas w sieci.
Czym kierować się przy wyborze antywirusa?
Na to pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów w zależności od znajomości zagadnie IT przez użytkownika systemu korzystającego z zainstalowanego antywirusa. Jednak warto uświadomić sobie że są podstawowe dwa rodzaje antywirusów spośród, których pozostaje dokonanie wyboru. Wspomnianymi rodzajami są programy antywirusowe o płatnej licencji oraz darmowe najczęściej wybierane przez większość użytkowników komputerów. Lecz są też tego minusy ponieważ płatne oprogramowanie antywirusowe jest znacznie bardziej skuteczne niż darmowe. Również posiada dodatkowe funkcje wspierające zabezpieczenia systemu naszego komputera.
Jeżeli chcemy się skupić na darmowym rozwiązaniu w zakresie ochrony komputera warto zapoznać się funkcjami zapewniającymi przez poszczególnych producentów takiego oprogramowania. Ponieważ może posiadać różną częstotliwość aktualizacji bazy wirusów oraz zagrożeń, które są aktualnie ulepszane. Baza wirusów ma ogromny wpływ na wykrywalność niebezpiecznych plików znajdujących na dysku komputera dlatego jeśli zawodzi to stwarza potencjalne zagrożenie.
Czym różni się oprogramowanie antywirusowe?
Producenci ścigają się w stosowanych rozwiązaniach swoich produktów antywirusowych dodając dodatkowe moduły pozwalające choćby na połączenie zdalne z serwisantem, które jest dostępne w wersjach płatnych i przeważnie jest wygodnym rozwiązaniem dla ludzi nie mających wiedzy na temat zabezpieczeń komputera. Dlatego warto przejrzeć informacje na stronach producentów oraz śledzić opinie użytkowników na temat danego programu antywirusowego, który ma chronić nas przed utratą danych lub ich wyciekiem do nieznanych źródeł w internecie.
2 Replies to “Bezpieczeństwo danych w sieci”
I tak nic nie zastąpi logicznego myślenia i zdrowego rozsądku. Spotkałem się z ludźmi podającymi swoje hasło do komputera przez telefon. Więc nic mnie nie zdziwi…
I tak nic nie zastąpi logicznego myślenia i zdrowego rozsądku. Spotkałem się z ludźmi podającymi swoje hasło do komputera przez telefon. Więc nic mnie nie zdziwi…
Zainstalowany antywirus to podstawa choć i tak nie uchroni przed przedostaniem się z pendrajwa wirusa szyfrującego.