Każdy stopień edukacyjny kończy się pewnego rodzaju egzaminem końcowym. W przypadku szkół podstawowych i liceów/techników są to klasyczne egzaminy z odrębnych dziedzin. Zupełnie inną formę ma zakończenie edukacji dla studentów. Bez względu na to, czy są to studia pierwszego stopnia, magisterskie czy już doktorskie, student zobligowany jest do napisania pracy dyplomowej oraz tzw. obronienia jej. Często można spotkać się problemami w przestrzeganiu terminów oddania pracy i jej obrony, ale istnieje kilka wskazówek, dzięki którym nie powinno się mieć problemów z napisaniem pracy.
Pisanie prac doktorskich, magisterskich i licencjackich najczęściej przeraża studentów jeszcze zanim zaczną. Straszna wydaje się ich objętość, ponieważ zależnie od rodzaju pracy oraz wytycznych uczelni może ona wynosić kilkadziesiąt stron, a niekiedy wymagane jest przekroczenie nawet stu kartek A4. Nie jest więc niespodzianką, że jeżeli ktoś odkładał pisanie na ostatnią chwilę, to w dwa tygodnie może mieć problem z napisaniem takiego dokumentu. Lekarstwo jest jedno – systematyczność. Pisanie takiej pracy powinniśmy zacząć już kilka miesięcy przed jej oddaniem i robić to regularnie, aby uniknąć stresującej sytuacji i goniących terminów.
Tematyka pracy dyplomowej, którą wybierzemy, powinna pokrywać się z naszymi zainteresowaniami lub po prostu z czymś, na czym się znamy. Napisanie kilkudziesięciu stron o naszej pasji może być problematyczne, dlatego ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś musi opisać w takim wymiarze coś, na czym się kompletnie nie zna.
Kolejnym aspektem, który zdecydowanie jest wskazany, jest dobór odpowiedniej osoby na promotora pracy. Jest to osoba, która sprawuje „opiekę” nad naszą pracą, jednak jest także od tego, aby nam pomóc. Dobry promotor może nam nie tylko doradzić w drobnych szczegółach, ale także nadać cały kierunek naszej pracy.