Osoby, które nie mieszkają w centrum miast i nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej, ze ściekami muszą sobie radzić w inny sposób. Do wyboru mają szambo, lub oczyszczalnie ścieków. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak nie tylko własne preferencje są ważne przy tym wyborze – istotne są także metraż działki i warunki wodno-glebowe. Czasami zdarza się też, że konkretne rozwiązanie narzucone jest przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jednak mamy wybór, na co się zdecydować?
Szambo ekologiczne (ponieważ tradycyjnych raczej się już nie buduje), jest z pewnością inwestycją łatwiejszą w realizacji, a także pochłania mniejszą ilość gotówki. Szamba ekologiczne od tych budowanych kiedyś różnią się głównie tym, że nie są na miejscu składane z kilku elementów, a są budowane, a następnie transportowane w postaci gotowej konstrukcji do zakopania w ziemi. Charakteryzują się one przede wszystkim większą szczelnością oraz są bardzo trwałe. Wykonywane są one z tworzywa sztucznego lub betonu. To rozwiązanie polecane jest osobom, które mają małą działkę i nie mogą pozwolić sobie na pojedynczy duży wydatek. Minusem jest obowiązek regularnego opróżniania szamba, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Oczyszczalnie ekologiczne to inwestycja wymagająca większego nakładu, jednak jej utrzymanie jest już niemal darmowe. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają większy teren działki i wymagany poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby. W zależności od panujących warunków możemy też wybrać jeden z rodzajów przydomowych oczyszczalni: z drenażem rozsączającym, ze złożem biologicznym oraz oczyszczalnie roślinne.