przydomowa oczyszczalnia

Szambo czy oczyszczalnia ścieków

Osoby, które nie mieszkają w centrum miast i nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej, ze ściekami muszą sobie radzić w inny sposób. Do wyboru mają szambo, lub oczyszczalnie ścieków. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak nie tylko własne preferencje są ważne przy tym wyborze – istotne są także metraż działki i warunki wodno-glebowe. Czasami zdarza się też, że konkretne rozwiązanie narzucone jest przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jednak mamy wybór, na co się zdecydować?

Oczyszczalnia ekologiczna, szczegóły: https://oczyszczalnie24.eu/9-oczyszczalnie-ekologiczne

Szambo ekologiczne (ponieważ tradycyjnych raczej się już nie buduje), jest z pewnością inwestycją łatwiejszą w realizacji, a także pochłania mniejszą ilość gotówki. Szamba ekologiczne od tych budowanych kiedyś różnią się głównie tym, że nie są na miejscu składane z kilku elementów, a są budowane, a następnie transportowane w postaci gotowej konstrukcji do zakopania w ziemi. Charakteryzują się one przede wszystkim większą szczelnością oraz są bardzo trwałe. Wykonywane są one z tworzywa sztucznego lub betonu. To rozwiązanie polecane jest osobom, które mają małą działkę i nie mogą pozwolić sobie na pojedynczy duży wydatek. Minusem jest obowiązek regularnego opróżniania szamba, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Oczyszczalnie ekologiczne to inwestycja wymagająca większego nakładu, jednak jej utrzymanie jest już niemal darmowe. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają większy teren działki i wymagany poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby. W zależności od panujących warunków możemy też wybrać jeden z rodzajów przydomowych oczyszczalni: z drenażem rozsączającym, ze złożem biologicznym oraz oczyszczalnie roślinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *