Temat przydomowego garażu jest nieco pomijany a przecie stanowi on równie ważny element całej nieruchomości. Garaż sprawdza się nie tylko jako przechowalnia pojazdów mechanicznych. Dla wielu osób jest miejscem do majsterkowania czy przechowywania rozmaitych przedmiotów. Niektórym służy za mini warsztat samochodowy, inni organizują w nim niewielką spiżarnię.
Bez względu na to, jakie przeznaczenie ma garaż, warto zwrócić uwagę na jego wykończenie, by mógł służyć przez wiele lat. Dobra jakość, optymalna funkcjonalność, ale też komfort użytkowania takiej przestrzeni to priorytet. Właśnie dlatego wybierając podłogę do garażu, pod uwagę trzeba wziąć co najmniej kilka czynników.
Najlepsza podłoga w garażu, czyli jaka?
Deweloper najczęściej serwuje inwestorowi posadzki cementowe, rzadko kiedy stawia na całkowite wykończenie nieruchomości. Budując dom samodzielnie, nie zapominajmy o garażu, bo inwestycja pozostawiona na sam koniec, może przedłużyć się o kolejnych kilka lat. Przy dobrym wyborze podłogi garażowej, nie wydamy dużo, za to będziemy cieszyć się funkcjonalnym pomieszczeniem, z którego od razu będzie można korzystać.
W garażu raczej nie sprawdzą się posadzki dekoracyjne ani drewniany parkiet czy wykładzina. To przestrzeń, w której trzeba stawiać na funkcje praktyczne, a efekty wizualne należy odsunąć na dalszy plan.
Świetnie sprawdzają się płytki ceramiczne – należy wybierać te odporne na mróz oraz wysokie temperatury i dobrze sprawdzić odporność tego materiału na ciężar. Płytki nie mogą pękać, rysować się czy kruszyć.
Jeszcze lepszą opcją są posadzki żywiczne. Te stosowano na początku w warsztatach samochodowych, fabrykach czy halach przemysłowych o dużej eksploatacji. Żywica idealnie sprawdza się też w nieruchomościach prywatnych. W garażu będzie odporna na zarysowania, ciężar, pęknięcia, niskie albo wysokie temperatury, wilgoć oraz wodę. Posadzki z żywicy są też łatwe w utrzymaniu czystości – jest to podłoga idealnie gładka, bez żadnych faktur ani fug, w których mógłby zbierać się brud. To również dobre rozwiązanie dla tych, którzy jednak chcieliby cieszyć się estetyczną podłogą również w miejscu garażowym. Posadzki z żywicy można dodatkowo ozdabiać, na przykład dosypując do nich drobinki kwarcu, które pięknie się mienią niczym brokat. Żywicę można też barwić na dowolny kolor.
Koszt, jaki wiąże się z inwestycją wymienionych posadzek idealnych do garażu, jest podobny. Wybierając ostatecznie materiał, z którego powstanie podłoga warto sugerować się więc indywidualnymi potrzebami i gustem, ale nie zapominając o czynnikach praktycznych, które akurat w garażu stanowią priorytet.