podłogi drewniane

Panele fornirowane – charakterystyka

Producenci oferują nam rozmaite rodzaje podłóg. Największą popularnością cieszą się oczywiście panele, które doskonale imitują naturalne deski drewniane. Wykazują podobne właściwości, większość z nich może być stosowana na ogrzewanie podłogowe, do tego dają efekt tzw. ciepłej podłogi. To świetna alternatywa dla tych, których nie stać na drewniany parkiet, ale chcą cieszyć się optymalnym komfortem funkcjonowania we własnym M”. Jakie panele wykazują najlepszą jakość? Które wybrać z tak licznych propozycji? Dzisiaj przedstawiamy panele fornirowane, które nie tylko imitują drewno, ale rzeczywiście są nim pokryte.

Deska fornirowana – struktura

Podłoga fornirowana przypomina wyglądem panele laminowane. Dobrze ujmujemy, że przypomina jedynie wyglądem, bo struktura takich desek jest zupełnie inna. Panele laminowane są całkowicie sztucznie, jedynie imitują drewno, chociaż trzeba przyznać, że w wielu przypadkach są naprawdę doskonałą kopią. Nie da się jednak ukryć, że podłoga laminowana nigdy nie będzie wykazywać tak dobrych właściwości, jak naturalne drewno. Nie jest tak odporna na ciężar ani zarysowania czy ścieranie. Jest tańsza, ale różnice widoczne są też, uwzględniając walory estetyczne.

W przypadku paneli fornirowanych mówić można o rzeczywiście naturalnym drewnie. Przekrój takiej deski to przede wszystkim płyta hdf o świetnych właściwościach izolacyjnych, odpornościowych oraz tych, które wpływają na przewodnictwo ciepła (z sukcesem może być wykorzystywana pod ogrzewanie podłogowe). Wierzchnia warstwa panela nie imituje zaś drewna, ale jest nim naprawdę. Na płytę nakładana jest cienka warstwa forniru, czyli materiału drzewnego. Dzięki temu podłoga jest dokładnie taka sama, jak drewniany parkiet i jej eksploatacja jest identyczna.

Chodzenie po parkiecie z forniru jest przyjemne nawet gołą stopą. Eliminowany jest tutaj efekt tzw. zimnej podłogi, który jest nierzadko zauważalny w przypadku paneli laminowanych. O efektach wizualnych nie musimy mówić, ponieważ panele fornirowane dobiera się pod względem indywidualnych upodobań. Dostępne są deski z forniru z różnego gatunku drzewa, o różnej barwie, słojach, strukturze. Niektóre są specjalnie szczotkowane, inne zawierają sęki.

Panele z warstwą forniru – pielęgnacja

Co ciekawe, deska fornirowana może być utrzymywana w należytym wyglądzie i jakości użytecznej przez wiele lat. Łatwo utrzymuje się ją w czystości – wystarczy wilgotna, bawełniana ściereczka. Należy też wspomnieć o ewentualnej renowacji. W przypadku paneli fornirowanych możliwa jest naprawa poszczególnej części, która uległa uszkodzeniu. Fornir najczęściej zabezpieczany jest osmo do podłóg olejowanych, co wyklucza konieczność cyklinowania całej powierzchni podłogi – taka konieczność zachodzi w przypadku lakierowanych parkietów z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *