Na terenie naszego kraju znajduje się ogromna ilość zabytkowych budynków. Wiele z nich czaruje przyjezdnych swoim niecodziennym wyglądem i zadbanym stanem. Oczywiście nie dałoby się osiągnąć takiego efektu bez prac konserwatorskich. Wymagają one jednak niezbędnych pozwoleń, które są pierwszym etapem procesu renowacji zabytków.
Pozwolenia wydawane przez konserwatora zabytków mają na celu uchronienie zabytkowego budynku przez niechcianą likwidacją elementów charakterystycznych dla danej epoki z jakiej pochodzi. Takie działanie może spowodować bowiem zatracenie przez budowlę swojego historycznego wyglądu oraz może przyczynić się do degradacji zabytku. Surowe obostrzenia jakie czekają ekipy remontowe nakładają liczne kary za niedostosowanie się do specyfikacji konserwatorskiej. Najczęściej dotyczą one elementów takich jak okna oraz drzwi, których już się nie produkuje tradycyjnymi metodami.
W sytuacji gdy firma konserwatorska wymieni okna i drzwi drewniane na nowoczesne antywłamaniowe może pojawić się problem. Ponieważ zmieniana w ten sposób jest specyfikacja budynku oraz wygląd. Jest to działanie nie dozwolone i wymagana będzie ponowna wymiana okien i drzwi na wykonane z drewna w sposób pasujący do ówczesnego budownictwa. Dlatego podjęcie decyzji o jakichkolwiek pracach remontowych w zwykłych zabytkach wymaga wiedzy na temat samego budynku i budownictwa z okresu w jakim powstawał. Inaczej remont przysporzy dużo nieprzyjemności i kosztów spowodowanych nie prawidłowym przygotowaniem do tego przedsięwzięcia. Warto również pamiętać o karach finansowych jakie mogą być nakładane przez biuro konserwatora zabytków.