Przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości przyłączenia się do sieci wodociągowej. Aspektem zdecydowanie zachęcającym do jej budowy jest fakt, że działa ona bez naszej ingerencji przez długie lata, a roczne koszty utrzymania takiej instalacji zazwyczaj nie przekraczają 300 złotych. Po ilu latach się więc zwraca taka inwestycja? Do pełnego zwrotu potrzebne są raptem 3 lata.
Jak działa oczyszczalnia ścieków?
Zasada działania przydomowej oczyszczalni jest prosta. Wewnątrz instalacji dochodzi do naturalnych procesów biologicznych, dzięki którym ścieki zostają rozłożone na proste związki mineralne, niemające negatywnego wpływu na okoliczną glebę oraz wody gruntowe. Samo oczyszczanie składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich (beztlenowym), który odbywa się w tzw. osadniku gnilnym, zachodzą procesy biochemiczne, w wyniku których stała część osadu rozkłada się na wyżej wspomniane związki rozpuszczalne w wodzie oraz sole mineralne. Po około 2 dniach płynna część ścieków zostaje skierowana do studzienki rozdzielczej. W drugim etapie (tlenowym) klarowne ścieki są poddane dalszemu oczyszczaniu, by po rozkładzie nie były zagrożeniem dla środowiska.
Gdzie można ją zbudować?
Oczyszczalnia ścieków musi być umiejscowiona w odpowiednim miejscu. Ze względu na wymagane odstępy od takich elementów jak dom, drzewa, ogrodzenie, czy studnia, właściciele małych działek raczej nie będą mogli sobie pozwolić na budowę przydomowej oczyszczalni. Do jej budowy potrzebne także są odpowiednie warunki glebowe.