sprzątanie po zgonach warszawa

Zabieg balsamowania zwłok

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się z ciałem osoby zmarłej, które jest przygotowywane do ostatniego pożegnania i ceremonii pogrzebowej. Jeśli myślisz, że zwłoki wyglądają estetycznie po kilku dniach od zgonu, to jesteś w dużym błędzie. By bliscy mogli pożegnać zmarłego i nie przeżyć przy tym sporej traumy, ciało poddawane jest licznym zabiegom. To dzięki nim nieboszczyk wygląda zupełnie tak, jakby spał, a rodzina może go pożegnać we względnym komfortem i spokojem.

W Polsce działa dosłownie kilka firm, które zajmują się profesjonalnym balsamowaniem zwłok. Można je znaleźć, wpisując hasło typu „sprzątanie po zgonach warszawa”. To firmy działające kompleksowo, a zatrudnieni w nich profesjonaliści potrafią sprawnie zrealizować wszystkie zabiegi po śmierci określonych osób. Nie tylko sprzątają miejsce, w którym do zgonu doszło – pamiętajmy, że w czasie już kilku godzin przestrzeń zostaje zainfekowana licznymi toksynami i bakteriami, ale także zajmują się ciałem.

Musimy wziąć pod uwagę, że nie każda śmierć jest łagodna, nie zawsze nieboszczyk żegnany jest zaraz po zgonie. Po kilku godzinach od tego wydarzenia, na ciele osoby zmarłej pojawiają się tzw. plamy opadowe. Na twarzy, paznokciach widoczne są zasinienia i krwiaki. Co więcej, szczęka nieboszczyka opada ku dołowi, w stronę klatki piersiowej. Na twarzy pojawia się mimowolny grymas, którego widok nie jest przyjemny.

Balsamiści zajmują się doprowadzeniem zwłok do jak najbardziej naturalnego wyglądu. Efektem finalnym ma być postać nieboszczyka, który wygląda jakby spał. Do takich zabiegów nie zalicza się jedynie umycie zwłok czy wykonanie makijażu. Balsamowanie polega przede wszystkim na spuszczeniu krwi z ciała, a w jej miejsce wpuszczeniu specjalnego roztworu. To właśnie on cofa zmiany, które już powstały w wyniku rozkładania się ciała i zapobiega szybkiemu gniciu. Dzięki temu nawet kilka dni po śmierci nieboszczyk wygląda zupełnie naturalnie. Zabiegi tego rodzaju są stosowane nie tylko dla komfortu rodziny. Są obowiązkowe w przypadku transportu zwłok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *