zakład pogrzebowy mokotów

Ile kosztuje pogrzeb?

Obecnie zasiłek pogrzebowy za zmarłą osobę wynosi 4 000 złotych i najczęściej w całości przeznaczany jest na pochówek. Pamiętajmy przy tym, że przysługuje on jedynie osobom ubezpieczonym.

Zasiłek pogrzebowy

4 000 złotych to zbyt mało, by móc zrealizować wszelkie usługi pogrzebowe w zakładzie pogrzebowym. Mokotów w Warszawie jest doskonałym przykładem na to, że pogrzeb kosztuje nawet kilka razy tyle.

W dobrej sytuacji są ci, którzy chowają zmarłego do postawionego już grobu. Nowe miejsce na pochówek to bowiem wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, niektóre cmentarze w Warszawie wcale już takich nie oferują ze względu na brak pustych terenów.

Spore koszty pogrzebu

Do kosztu nabycia miejsca na cmentarzu dochodzą jeszcze wydatki związane z obsługą ostatniego pożegnania, ceremonią pogrzebową czy czynnościami przy samym grobie. Na organizacji pogrzebu zarabia przecież zakład pogrzebowy, kościół, grabarze. Nierzadko realizowane są też dodatkowe usługi – kupuje się strój do trumny dla nieboszczyka, zamawia wieńce, wynajmuje skrzypka, by grał na mszy pogrzebowej.

Koszty uzależnione są też od wyboru trumny bądź urny i trzeba potwierdzić, że w tym zakresie można mówić o dużej rozpiętości cenowej. Pewne jest, że zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 złotych nie jest wystarczający nawet na minimalistyczny, naprawdę skromny pochówek. W większości przypadków bliscy osoby zmarłej muszą do takiej usługi sporo dołożyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *