Są dwa podstawowe nurty, którymi kierują się menagerowie zarządzający poszczególnymi zespołami w strukturach firmy. Jedni nie dopuszczają do zbytniego spoufalania się członków takiej grupy. Inni wręcz przeciwnie, chcą, by wszyscy dobrze się poznali, bo ma to sprzyjać efektywności realizowanych obowiązków. Która droga zarządzania personelem jest lepsza? Wybór której zapewni finalnie lepsze zyski dla firmy? My stawiamy na integrację pracowników i dobrą atmosferę w pracy.
Firmowe eventy, bankiety, wyjazdy, spotkania po godzinach pracy, to tylko niektóre pomysły na integrację pracowników. Kiedy pracownicy poznają się lepiej, przekłada się to na stworzenie pozytywnych relacji, a dalej na większą efektywność. Pracownik, który nie traktuje miejsca pracy jako nieprzyjemnej konieczności, ale raczej jak miejsce, w którym również może spotkać znajomy, pracuje o wiele wydajniej. Zostało to już zresztą dawno udowodnione.
Menagerowie mają do dyspozycji sporo metod, dzięki którym współpracownicy mogą budować dobre relacje w miejscu zatrudnienia. Moda na integrację przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych i stamtąd też „ściągamy” skuteczne sposoby. Coraz częściej w biurach tworzone są na przykład strefy relaksu dla pracowników. Coraz częściej szef zaprasza kadrę na wspólny obiad. Kilka razy w roku organizowane są firmowe bankiety, imprezy okolicznościowe czy imprezy rozrywkowe. Wyjście po pracy na pizzę? Kawa we wspólnym gronie? Warsztaty kreatywne albo kurs językowy? Proszę bardzo, wszystkie te propozycje wpływają na integrację zespołu. Doskonałym relaksem i sposobem na lepsze poznanie ekipy z pracy są też wyjazdy firmowe. Spędzenie czasu przy ognisku, gra w paintball to tylko podstawowa oferta, której celem jest budowanie więzi.
Pamiętajmy również, że sposoby na integrację pracowników są jednocześnie czynnikiem, który poprawia wizerunek firmy i zwiększa lojalność zatrudnionej kadry. Organizacja czasu poza godzinami pracy może być przecież traktowana jak bonus do podstawowego wynagrodzenia.