Nie ma wątpliwości, że księgowość to jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi rynku. Zawód księgowego wiąże się nie tylko z prestiżem i wysokim statusem społecznym, ale też możliwościami samorozwoju czy osiąganiem coraz wyższego wynagrodzenia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na liceum ekonomiczne, a później studia, dzięki którym można działać w ten profesji w sposób jak najbardziej optymalny.
Pierwsze kroki w księgowości
Osoby, które chciałyby zostać specjalistami w dziedzinie księgowości, muszą zacząć zawodową ścieżkę kariery jeszcze na etapie podstawowego kształcenia. Wspomnieliśmy już na wstępie, że najlepiej jest wybrać liceum ekonomiczne, a potem konieczne stają się studia wyższe o tym samym kierunku. Przyszłym księgowym poleca się też specjalizacje, takie jak księgowość czy rachunkowość. Co ciekawe, na żadnej uczelni, jaka funkcjonuje na terenie naszego kraju, nie są dostępne studia na takim kierunku. Student podejmuje więc naukę bardziej ogólną, na przykład na wydziale ekonomicznym, a dopiero później wybiera konkretną, tematyczną specjalizację.
Studia to nie wszystko
Ukończenie studiów nie daje jednak gwarancji możliwości wykonywania zawodu jako księgowa. Konieczne stają się rozmaite kursy księgowości. Tym pierwszym szkoleniem powinna być księgowość dla początkujących, a dopiero kolejne kursy księgowe będą wgłębiać w tajniki tejże profesji. Na rynku dostępne są rozmaite kursy zawodowe, można wybierać także te według konkretnych kategorii. Mowa tutaj o księgowości w małych, średnich albo dużych firmach, kurs księgowości może dotyczyć również uprawnień samodzielnego księgowego czy specjalizacji według branż, w jakich działają potencjalni klienci biura księgowego.
Co dają kursy księgowe?
Każdy kolejny dyplom ukończenia szkolenia, certyfikat czy zdobyte uprawnienia, poszerzają możliwości działań księgowych na rynku. Pewne jest, że księgowy powinien dokształcać się w tej dziedzinie, w jakiej może wykonywać swoją pracę najbardziej sumiennie i z przyjemnością. Pamiętajmy również, że konieczność odbywania kolejnych szkoleń i kursów księgowych jest w przypadku tego zawodu wręcz niezbędna. Zmieniające się przepisy prawa funkcjonowania różnych przedmiotów gospodarczych, metody rozliczania się czy uiszczania opłat, sprawiają, że właściciele firm nie radzą sobie samodzielnie w kwestiach podatkowych. To zadanie księgowej, by przedsiębiorca mógł sprawnie zająć się istotą prowadzonej działalności biznesowej.