parzenie drewna

Jak wysuszyć drewno? Poznaj efektowne techniki!

Suszenie drewna to nieodłączny element pracy różnego rodzaju przedsiębiorstw, które zajmują się jego obróbką i wykorzystaniem np. w budownictwie czy stolarstwie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka metod na efektywne przeprowadzenie tego procesu.

Metody konwencjonalne

Suszenie drewna za pomocą naturalnych metod jest zarezerwowane dla osób, które wykorzystują ten materiał na własny użytek. Drewno można złożyć w suchym miejscu, gdzie nie ma dostępu do ziemi. Dobrym pomysłem jest również zbudowanie własnej suszarni naturalnej, w które panować będą optymalne warunki do suszenia. Warto również rozważyć zakup specjalnej suszarki do drewna mokrego, którą znaleźć można w większości sklepów budowlanych czy ogrodniczych.

Innowacyjne technologie

Alternatywą dla konwencjonalnych metod są nowoczesne systemy, które umożliwiają efektywne parzenie drewna. Należą do nich m.in. specjalne parzelnie komorowe, które przeznaczone są do tarcicy lub prefabrykatów. Wówczas następuje zmniejszenie wewnętrznych naprężeń w drewnie, jego sterylizacja, uplastycznienie, zmiana barwy i inne procesy. Na rynku dostępne są również parzelnie wysokotemperaturowe, które pozwalają na polepszenie niektórych właściwości fizykochemicznych drewna iglastego i liściastego. Warto dodać, że tego typu suszarnia do drewna jest niezwykle wydajna, wytrzymała i komfortowa w użytkowaniu.

Warto pamiętać, że metoda suszenia drewna powinna być dostosowana przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i późniejszego przeznaczenia materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *