frez ślimakowy modułowy

Co zrobić, aby narzędzia do dłutowania służyły Ci jak najlepiej?

Niezależnie od tego, czy Twoje narzędzie jest maszyną zgrubną, czy precyzyjnym frezem walcowym – dłutowanie jest jedną z najtrudniejszych operacji wykonywanych na narzędziu. Podczas operacji dłutowania na całą krawędź skrawającą wywierana jest duża siła i nacisk, dlatego narzędzia do dłutowania kanałków muszą działać bezbłędnie. Powoduje to wolniejsze prędkości i posuwy oraz zwiększone zużycie narzędzi, co sprawia, że jest to jeden z bardziej nieprzyjemnych procesów, nawet w przypadku najlepszych narzędzi skrawających.

Użyj jak największej ilości rowków wpustowych!

Podczas wykonywania tradycyjnych ścieżek narzędzia do rowkowania, największym problemem związanym z narzędziem skrawającym jest uzyskanie jak najlepszego odprowadzania wiórów przy użyciu odpowiedniej liczby rowków. Mówiąc tradycyjnie, chcesz używać jak najmniejszej ilości rowków, aby noże do dłutowania kanałków służyły Ci jak najlepiej. W pracach z aluminium, bądź metalem nieżelaznym jest to zwykle nie więcej niż 2 – 3 rowków, a w zastosowaniach ze stali, albo żelaza zalecane są 4 rowki. Mniejsza liczba rowków pozostawia miejsce na odprowadzanie wiórów, dzięki czemu nie można ponownie ciąć wiórów i zatykać rowków narzędzia w głębokich rowkach.

Podczas wykonywania rowków za pomocą miniaturowych narzędzi największe problemy dotyczą:

  • sztywności narzędzia,
  • ugięcia,
  • wytrzymałości rdzenia.

 

W tradycyjnym dłutowaniu możemy wbić narzędzie w część, aby wykonać pełny rowek, a narzędzie sobie z tym poradzi! Ale ta technika po prostu nie jest możliwa z mniejszym narzędziem. Pamiętaj o tym, gdy zastanawiasz się, jakie dokładnie noże do dłutowania rowków wpustowych wybrać.

Użyj najsilniejszego możliwego narożnika podczas dłutowania

Poza upewnieniem się, że podczas tworzenia wgłębienia masz mocny rdzeń na swoich miniaturowych narzędziach, musisz również dokładnie przyjrzeć się sile swojego narożnika. Jest to świetnym krokiem i znacznie poprawia wytrzymałość narzędzia w porównaniu z narzędziem o profilu kwadratowym. Jeśli jednak zależy nam na najmocniejszej geometrii końcówki, należy również rozważyć zastosowanie frezu z końcówką kulistą. Frezowanie obwiedniowe kół zębatych i wielowypustów – frezy ślimakowe – to temat, który powinieneś poznać lepiej, jeśli ten rodzaj działań dotyczy Twojego hobby bądź prac produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *