suszarka do owoców i warzyw

Dieta raw food – jak ją praktykować?

Główne założenia diety raw food opierają się na produktach roślinnych. W jej skład wchodzą świeże warzywa i owoce, ale także kiełki, nasiona, orzechy, ziarna oraz owoce morza, jaja, mleko oraz mięso. Jednak produkty nie są poddawane obróbce termicznej, gdyż naturalne enzymy występujące w żywności zostają zniszczone.

Dieta raw food a obróbka termiczna

Należy pamiętać, iż opisywana dieta absolutnie nie dopuszcza żadnej obróbki termicznej, gdyż podczas smażenia, gotowania, czy pieczenia następuje wytworzenie akrylamidu, związku toksycznego, który jest szkodliwy dla naszego organizmu. W przypadku obróbki żywności ulegają zniszczeniu minerały i witaminy w niej zawarte.

Jakie produkty są dopuszczone podczas raw food?

Osoby preferujące dietę raw food jedzą:
• owoce,
• warzywa,
• nasiona i orzechy (w zależności od preferencji mogą być suszone, ale najlepiej, aby były organiczne)
• ziarna,
• rośliny strączkowe i fasolę (w formie suszonej i surowej),
• oleje,
• napoje – soki warzywne i owocowe, herbaty ziołowe, wodę
• zioła i przyprawy,
• naturalne słodziki, takie jak np. miód,
• produkty pochodzenia zwierzęcego – w zależności od preferencji, niektórzy zwolennicy diety raw food również spożywają surowe jajka, ryby i mięso.

Należy pamiętać, że spożywanie surowych produktów mięsnych może zwiększyć ryzyko zatruć pokarmowych.

Techniki przygotowywania posiłków na diecie raw food

W zależności od naszych indywidualnych preferencji możemy wykonywać kilka prostych dań takich jak sałatki, owoce, czy soki. Takie dania idealnie sprawdzą się w pracy. Inne będą wymagały od nas czasu i odpowiedniego zaplanowania. Jest kilka technik, dzięki którym przygotujemy bardziej złożony posiłek.

Moczenie

Surowe ziarna, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy powinny być moczone przed spożyciem. Moczenie ma za zadanie uwolnić składniki odżywcze, które mogłyby ulec zniszczeniu w procesie gotowania. W zależności od preferencji do szklanego pojemnika należy wsypać fasolę albo orzechy, zalać wodą o temperaturze pokojowej i pozostawić na noc. Po tym procederze należy kilka razy wypłukać produkty przed wykorzystaniem.

Kiełkowanie

Po procesie moczenia strączki i nasiona mogą puścić kiełki. Gdy je odsączymy, kiełki można umieścić w pojemniku przeznaczonym do kiełkowania. Następnie zostawić w temperaturze pokojowej, gdy kiełki urosną, należy je odpowiednio przepłukać i odsączyć.

Suszenie

Można wykorzystać dehydratory raw food, które umożliwiają odwadnianie produktów, za pomocą wykorzystania niskich temperatur. Urządzenie może być wykorzystywane do odwadniania owoców i warzyw, ale także ryb i mięs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *