gotowe projekty domów

Jaką termoizolację domu zastosować?

Współczynnik przenikania ciepła to jedna z ważniejszych spraw, na jaką należy zwrócić uwagę, budując i ocieplając dom. Okazuje się, że ogromny wpływ na ten właśnie aspekt ma materiał, jaki zostanie dobrany to prac tego rodzaju. Termoizolacja jest istotna, jeśli pod uwagę weźmiemy warunki atmosferyczne panujące w Polsce. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na mroźne zimy.

Najczęściej wybieraną metodą ocieplenia ścian jest w naszym kraju system ETICS. Wykorzystuje się wtedy płyty styropianowe bądź wełnę mineralną, którą okleja się ściany. Kolejno układa się warstwę zbrojną i na to adaptuje tynk. W takim schemacie bardzo ważne jest, by wybierać materiały najwyższej jakości. Surowce muszą być tzw. systemowe, a wszelkie kleje i zaprawy nie mogą być kupowane przypadkowo, bez wcześniejszego przemyślenia. Inwestor nie może też patrzeć jedynie na cenę. Słabej jakości surowce mogą nie być tak skuteczne nawet przy odpowiednim montażu.

Co jeszcze jest istotne? Należy zwracać uwagę na często zmieniające się przepisy prawa. W ostatnim czasie na przykład zmieniły się właśnie te, które dotyczą ocieplenia budynków. Zmiana ta ma sprawić, że polepszona zostanie energetyczność nieruchomości, dzięki czemu znacznie zmniejszy się emisja niekorzystnego dwutlenku węgla. Zaleca się na przykład, by płyty termoizolacyjne były teraz grubsze, minimum 14-centymetrowe. Trzeba przy tym zwracać uwagę, by nie były zbyt ciężkie i dobrze otulały zewnętrzne ściany obiektu. Warto przy okazji obalić mit, który mówi, że zbyt grube ściany przyczyniają się do powstawania pleśni i grzyba. Nic bardziej mylnego. To, że ściana nie będzie „oddychać”, nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia. Okazuje się, że w praktyce jest wręcz przeciwnie. To przemarzanie ścian jest najczęściej występującą przyczyną, jeśli pod uwagę weźmiemy właśnie problem zagrzybienia mieszkania czy domu.

Wspomniane materiały, które najczęściej wykorzystuje się do ocieplania domów, można w wielu przypadkach stosować zamiennie, a ich wykorzystanie jest indywidualną preferencją inwestora. Decydując się na gotowe projekty domów możemy wybrać, który materiał nam odpowiada. Oba surowce różnią się jednak właściwościami. Chociaż zarówno wełna mineralna, jak i styropian świetnie izolują, to istnieją jednak wskazania, dla których decyzja pada na wybrany schemat.

Wełna mineralna jest niezwykle elastyczna i można nią z wielką dokładnością ocieplać ściany, a nawet pokrywać wszelkie nierówności. Wadą jest z kolei brak odporności na wilgoć, więc jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, może dojść do przenikania wody na ściany wewnętrzne. Efektem tego będzie grzyb i pleśń.

Styropian z kolei jest skuteczną ochroną przed wilgocią. Nie ma możliwości, by ten surowiec wchłaniał choćby minimalne ilości wody. Wadą może być jednak to, że jest sztywny i wcale nieelastyczny. Potrzeba dużej precyzji, by ułożyć go na ścianie odpowiednio.

Inwestor tak naprawdę rzadko kiedy ma pojęcie w zakresie docieplenia budynku. Właśnie dlatego tak ważne jest, by rozpocząć współpracę z doświadczoną ekipą budowlaną i kierownikiem budowy, który będzie służył cenną radą. Nie należy też patrzeć na cenę – ta niska wiąże się zazwyczaj z kiepską jakością materiałów i realizacji usług budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *